Witamy serdecznie!

Oto oficjalna strona Zespołu Placówek Oświatowych im. ks. Andrzeja Przybyły SDB (Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Małego Przedszkola) w Barnówku prowadzonego przez Stowarzyszenie Edukacyjne na Rzecz Rozwoju Wsi: Mostno, Więcław, Łazy i Barnówko „Nasza Szkoła”.

 
 
 
 
 

 

W dniu 24 października br. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Barnówku wzieli udział w wycieczce do Rejonu Pamięci Narodowej w województwie zachodniopomorskim, w którego skład wchodzą ważne dla historii polski miejscowości: Cedynia, Siekierki, Stare Łysogórki, Gozdowice, Czelin, Osinów Dolny. Wymienione wyżej miejscowości to miejsca, które przypominają o czasach trwania dwóch bitw: zwycięstwo wojów Mieszka I pod Cedynią w 972 roku oraz forsowanie Odry 16 kwietnia 1945 roku przez I Armię Wojska Polskiego.

                W trakcie trwania wycieczki uczestnicy zwiedzili wyjątkowe miejsca pod względem kulturowym i przyrodniczym Pomorza Zachodniego. Wzięli również udział w lekcji edukacji regionalnej i patriotyzmu poprowadzonej przez Pana Andrzeja Jędrasa, w trakcie której odzwiedzili m.in. :

  • Pomnik upamiętniający saperów, który dziś znajduje się w miejscu, w którym żołnierze 1 Batalionu Saperów, 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 8 Batalionu Saperów i 1 Brygady Saperów zorganizowali podczas forsowania Odry w dniach 14-20 IV 1945 roku przeprawę wojsk w marszu na Berlin.
  • Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach.
  • Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach.
  • Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach.
  • Słup graniczny w Czelinie wkopany 27 lutego 1945 roku nad brzegiem Odry przez żołnierzy 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego.
  • Najdalej na zachód wysunięty punkt Polski i przejście graniczne do Niemiec w Osinowie Dolnym.
  • Platan "Olbrzym" rosnacy w miejscowości Chojna. Jest to najstarszy w Polsce okaz platana klonolistnego, jego wiek szacuje się na ponad 270 lat.

galeria

 

Zadbamy o Twoją pociechę

twittergallerycontact